Czy bitcoin ma wartość?

admin
Administrator
Posty: 20
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:01
Kontakt:

Czy bitcoin ma wartość?

Post autor: admin » 11 mar 2018, 19:25

Obecny pieniądz którymi posługujemy się na co dzień to pieniądz fiducjarny, jak sama nazwa wskazuje od łacińskiego słowa fides – wiara, oparty jest na wierze do rządów i banków. To banki centralne emitują walutę i nie ma ona żadnego pokrycia w dobrach materialnych. Jeszcze do 1971 roku obowiązywał parytet złota, czyli każdy pieniądz musiał mieć pokrycie w złocie. Obecnie poszczególne kraje mają pełną, gwarantowaną prawem międzynarodowym swobodę w ustalaniu zasad kursowych swych walut. Wartość takiej waluty, tzw. pieniądza fiducjarnego, bierze się wyłącznie z monopolu, jaki zastrzega sobie państwo na jej emisję, popycie na walutę generowanym przez politykę fiskalną państwa oraz przez zaufanie obywateli do państwa.

O tym ile warty jest pieniądz który obecnie mamy w portfelu decyduje państwo przez różne mechanizmy jak dodruk pieniądza czy zmiany stóp procentowych. Każdy tak popularny w ostatnim czasie dodruk pieniądza powoduje zmniejszenie wartości pieniądza już obecnego (inflacja). Przymusowy pieniądz fiduacyjny jest więc zaprzeczeniem wolnego rynku.

Bitcoin jest przeciwieństwem pieniądza fiducjarnego a jego wartość ustalana jest przez wolny rynek. Bitcoina nie można dodrukować, jest odporny na inflację a jego wartość jest niezależna od rządów i banków. Bitcoin bardziej podobny jest do złota, jest rzadki, ciężki do wydobycia i ograniczony. Bitcoin bazuje na matematyce i kryptografii a zaufanie zastępowane jest przez dowód matematyczny.

Wartość bitcoina zależy od jego popularności, użyteczności, trudności wydobycia. Im większa jest społeczność bitcoinowa i im więcej ludzi go używa tym większa jego wartość. W ciągu 5 lat liczba użytkowników wzrosła do kilku milionów i stale rośnie w tempie wykładniczym. Podobnie dzieje się z wartością bitcoina która z kilku centów dobiła do ponad 15 000$.

kuchnie warszawa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości